Ataköy Towers B Blok No:123 Bakırköy
       0(850) 808 46 72
       info@finestclinic.com

Blog

news-2

Dolgu Uygulamaları Cilt Sağlığını İyileştirir Mi ?

Botoks ve dolgu uygulamaları günümüzde yaygınlaşan tedavi yöntemlerindendir. Botoks, Clostiridum Botulium adı verilen bakteriden oluşturulan bir maddedir. Az miktarlarda doğru yerlere verildiği zaman, özellikle gözlerin çevreye doğru açılmasını ve daha parlak bir bakışa sahip olmayı sağlar. Botoks, çatık kaşları çözmek, alın çizgilerini gidermek, göz kenarlarında beliren kaz ayaklarını gidermek için ideal bir yöntemdir. Basit bir iğne ile birkaç gün içinde daha doğru bir yüz ifadesi elde edilebilir. Dikkat edilmesi gerekenlerden biri donuk yüz ifadesine yol açmamaktır.

Botoks uygulandığı bölgedeki kas grubunun kasılmasını engelleyerek gevşetir. Bu etki sayesinde cilt altındaki kırışıklığa neden olan kaslar gevşeyerek daha pürüzsüz bir görünüm ortaya çıkar. Botoks, enjeksiyon yapıldıktan 48 saat sonra etkisini göstermeye başlar ve bir hafta sonunda etkisi tam olarak ortaya çıkar. Diğer yandan botoksun etkisi kalıcı değildir. Uygulama 4-5 aylık aralıklarla tekrarlanmalıdır. Düzenli uygulamalar devam ettiğinde enjeksiyonların aralıkları uzayacaktır. Botoksun bilinen bir yan etkisi tespit edilmemiştir.

Genellikle yüzde gölgelenmelere yol açan oluk ya da derin kırışıklıkları yok etmek için dolgu kullanılır. Burun dudak oluğu, dudak kenarları ile çene arasındaki oluklar en sık uygulama yapılan alanlardır. Kaş arasındaki derin oluklar ve alın bölgesi de dolguların başarıyla kullanıldığı bölgelerdir.

Botoks ve dolgu uygulamaları ayakta yapılan tedavilerdir. Dolgu uygulaması sırasında botoksa kıyasla biraz daha fazla ağrı hissedilebileceğinden ağrı eşiği düşük hastalarda uyuşturucu kremler ya da enjeksiyonlar yapılabilmektedir.

Estetik ve Sosyal Yaşam

Estetik nedenlerle yapılan operasyonlar sadece kişinin özgüvenini artırmaz aynı zamanda toplum içerisinde daha iyi görünmesine ve daha iyi hissetmesine olanak sağlar. Başarılı bir estetik operasyon kişinin hem profesyonel hem de sosyal yaşamda daha başarılı olmasına yardımcı olur. Başarılı bir burun estetiği operasyonu sonrası hastaların sosyal yaşamda daha fazla var olma istekleri açıkça görülmektedir. Günümüzde uygulanan tekniklerle burun estetiği ameliyatları sonrasında yaşanan; şişme, morarma gibi etkiler asgari düzeye indirilmiştir. Doktorunuzun vermiş olduğu önerilere uymak, beslenme, buz uygulaması, uygun yatış pozisyonu ve ilaçları eksiksiz kullanmak iyileşme sürecine katkı sağlayan öğeler arasındadır. Burun estetiği ameliyatı sonrası iyileşme dönemi ise en erken 7 gündür. Hastaya ortalama 10-14 gün istirahat önerilmektedir. Operasyonun ardından hastalar, uyması gereken kurallara ve önlemlere dikkat ettikleri takdirde sosyal ve iş yaşamlarına rahatlıkla adapte olabilir. Diğer yandan burun yapısında iyileşme hızlandıkça hastaların sosyal yaşama dönme isteği artar. Başarılı bir estetik operasyon sonrası hastaların sosyal yaşamlarında daha mutlu ve daha özgüvenli birer birey haline geldikleri görülebilir.

Burun estetiği ameliyatından sonra burnun gerçek şeklinin görülmesi için en az 6 ay beklenmesi gerekir. Bu dönemde burnun dışarıdan gelecek darbelerden korunması ve güneş ışığına maruz kalmaması sağlanmalıdır. Ayrıca hamam, sauna gibi sıcak ortamlarda bulunulmaması gerekir.

Burnun operasyondan önce planlandığı gibi tam şeklini alabilmesi için gözlük kullananların bu sürede lens kullanmaları önerilir. İyileşme süreci boyunca hastaların doktor kontrollerini aksatmamaları da önemlidir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği operasyonu hakkında her hastanın kafasında çok çeşitli sorular bulunmaktadır. Peki gerçekte operasyon öncesi ve sonrasında hastayı neler bekler? Yapılması gerekenler nelerdir? İşte aşama aşama burun estetiği operasyonunda yaşanan süreçler:

5 Adımda Burun Estetigi

  • Hastayla ameliyat öncesi en az iki görüşme yapılarak ameliyat planlaması ve yaşanacak süreç aktarılır. Hastanın operasyonla ilgili kafasındaki sorular cevaplanır. Ameliyat günü, öncesinde yapılan bu görüşme pekiştirilerek hasta operasyona hazırlanır.
  • Operasyon için yatırılan hastaya rutin tetkik, tahlil ve anestezi muayenesi yapılır. Burun estetiği operasyon süresi ortalama 1 ila 3 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Operasyonun ardından hasta, bir gün yatış istirahatinin ertesi günü taburcu edilir.
  • Operasyon sonrası 7. gün, hastadan atel ve silikon tamponlar alınır. Hastanın burnu 3-4 gün bandajlı gezer. 10. güne geldiğimizde hastanın burnu artık açıktır. Burun yüzde 50 iyileşmeyi ilk bir ay içinde tamamlar. Geri kalan yüzde 50 iyileşme ise 6-12 ay arası dönemde gerçekleşir.
  • Hasta birinci ay, 3. ay, 6. ay, bir yıl ve 2 yıl kontrollerine devam eder.


Bizi instagram'da takip edin.