Ataköy Towers B Blok No:123 Bakırköy
       0(850) 808 46 72
       info@finestclinic.com

Saç Ekimi

Saçlarımızın varlığı gençlikle özdeşleşirken, yokluğu olduğumuzdan daha yaşlı algılanmamıza neden olur. Öte yandan dış görünüşün önemli bir parçası olan saçların kaybı kişide anlaşılır bir şekilde imajıyla ilgili sıkıntılara, hatta özgüven eksilmesi gibi daha ciddi durumlara sebebiyet verebilmektedir. Bu durum özellikle de erkekleri etkileyen en büyük estetik sorunların başında gelir. Saç ekimi, başın arka ve yan taraflarındaki dökülmeme özelliğine sahip sağlıklı saçların dökülmüş olan bölgelere nakledilmesi işlemidir.

Modern saç ekimi, FUT (Foliküler ünite transplantasyonu) ve FUE (Foliküler ünite ekstraksiyonu) olmak üzere 2 yöntemi kapsamaktadır. FUE tekniğinde FUT tekniğindeki gibi uzun kesi yapılmaz ve saç bandı çıkarılmaz. Bir kulağın hizasından başlayıp başın arka tarafı ve enseyi içine alarak diğer kulağın hizasına kadar uzanan bölgeden alınan saç kökleri saçsız alana nakledilir.

UE tekniğinde saç köklerinin alınacağı bölgede ameliyattan hemen önce saçların çok kısa kesilmesi gerekmektedir. Bir motora bağlı 0,7 – 0,9 mm çaplı yuvarlak bir bisturi, bir kulağın üzerinden başlayıp ense üzerinden geçen ve diğer kulağın üzerine kadar uzanabilen bölgeden çok sayıda mikrogreft çıkarır. Alınan bu mikrogreftler mikroskop altında tiplerine göre gruplandırılır, ekime hazır hale getirilir. Üzerinde 1, 2 veya 3 saç kökü bulunan bu ''mikrogreft''ler, saçsız alanda yine lokal anestezi altında açılan çok küçük yarıklar içine belli bir metod ile yerleştirilir. Bu metod hem saçların çıkış yönünü ayarlamayı hem de eldeki mevcut saç kökü sayısını en ideal şekilde yerleştirmeyi amaçlar. Bu, saçlar uzadığında oluşacak görüntünün çok doğal ve estetik görünmesi için kaçınılmazdır, çünkü aynı greft sayısıyla metodsuz olarak yapılan bir yerleştirme umulan estetik sonucu vermeyebilir.

Saç ekiminde ilk 2 - 3 saat greftlerin alım sürecidir ve bu süre içinde hasta yüzüstü yatar. Greftlerin alımı tamamlandıktan sonra ekim sürecine geçmeden önce hasta yemek yiyebilir. Ekim süreci ise yine greft miktarına bağlı olmak üzere 2 – 4 saat sürebilir. Bu süre içinde hasta sırt üstü ve başı hafif yüksek durumda yatar. Bu süre içinde televizyon izlemek, müzik dinlemek mümkündür. Ekim süreci bittikten sonra ekim yapılmış alan açık bırakılır, greft verici alan ise ertesi gün açılmak üzere bir pansuman ile kapatılır.Bizi instagram'da takip edin.